haberL haberR
0 facebook twitter googleplus

Magazin

31 Ekim 2010 Pazar, 02:00
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Gönder

‘Arzum'la evlilik hem iyi, hem zor’

Türk erkeklerinn en çok evlenmek istediği kadın tipi Arzum Onan'ın eşi Mehmet Aslantuğ, Onan'la evli olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlattı.
‘Arzum'la evlilik hem iyi, hem zor’

"Aşkın İkinci Yarısı" adlı filmi vizyona giren Mehmet Aslantuğ, "Arzu Hanım'la aşkın kaçıncı yarısını yaşıyorsunuz?" sorusuna, "İlk yarısının farklı evreleri" cevabını verdi.

Kendisini "Yumuşak, lakin çiftem sert olur" diye tanımlayan Aslantuğ, "Arzum Onan'la evli olmak nasıl bir şey?" sorusuna şu cevabı verdi: "İyi bir duygu olduğu kadar, zor bir duygu da."

Oyunculuğa öğrencilik yıllarında başlayan Mehmet Aslantuğ'un yönetmenliğini de yapıp eşiyle başrol oynadığı ilk sinema filmi, 'aşk' üzerine çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. 'Aşkın İkinci Yarısı' vizyondayken, ünlü sinema adamı ikinci filminin hazırlıklarına başladı bile. Mehmet Aslantuğ ile sinemayı, televizyon dizilerini, eşi Arzum Onan'ı, oğlu Can'ı ve yaşamı konuştuk.

-'Aşkın İkinci Yarısı' adlı ilk sinema filminiz için 2.5 milyon dolar harcadığınız söyleniyor. Yaptığım iş izlenmezse zararımı karşılayamazsam gibi korkular içine girdiniz mi?

Kesinleşen bütçe 2 civarı. Kısa vadede öyle görünse de, orta vadede rahatsız etmez. Artık ne olursa, para meselesi çok başka bir başlık. Paranın eksikliğini gidermenin çarelerini buluruz! Allah başka eksiklikler vermesin!

-Bu film nasıl ortaya çıktı, anlatır mısınız?

 'Kıyıda Hikayeleri' adlı, üç-dört yıl önce şekillenen öykülerden biri. Yaşamın kıyısında duran hikayelerin suyla buluşmasını severim. İki yıl önce, vurgun mevsimi adında bir öyküyü çekmek üzere lojistiği kıyıya yerleştirmeye başladığımda, senaryosunu hazırladım. Filmin kaderi de öylece başlamış oldu!

Arzum'un torpile ihtiyacı yok

-Başrolde eşiniz Arzum Onan'la birlikte oynuyorsunuz. Arzum Hanım olmasa ikinci bir isim var mıydı aklınızda?

Arzum da diğer oyuncularım gibi, filmin ihtiyacına cevap verecek önemli bir isim. Torpile de hiç ihtiyacı yok! Filmin duygusu bu seçime çok yatkındı. Bu sakin bir film! İ Onun yüzü, elektriği birtakım duygulara aracılık ederken çok derinlikli. Yaşı da uygun.

-Peki ya televizyon dizileri sizin hayatınızda ne ifade ediyor?

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var!... Olabildiğince dengeli tutmaya çalıştım. Küpümü, akarken doldurayımcılardan değilim, hiçbir zaman da olmadım. Elbette ekonomik bir pazar ve arz talep dengesine göre işliyor. Halkın tepkilerine, beğenilerine de fena halde bağlı şüphesiz. Bu yüzden senaryolar da erozyona uğradı; çünkü halk güzel kafasını yormak istemiyor! Daha çok röntgenlemekten yana. Kavgayı ya da aşkı-meşki vesaire. Karşılıklı beslenen bir ilişki belirliyor her şeyi. Tabii sosyal hayatı da belirlediği için; yani hayat televizyonu takip ettiği için manidar bir yanı var!  Ekonomik sıkıntıları olan ve zamanının çoğunu evinde geçiren insanlar hayata televizyon aracılığıyla katılıyorlar. Diziler de bunun önemli bir parçası.

-Bir dizi ve film teklifine 'evet' demeden önce nelere dikkat edersiniz?

Dramatik yapı ne kadar derinlik taşırsa o kadar severim. Tiplemelerden değil, karakterlerden feyz alırım. Faydası olur, zararı olmaz. Hayat, izlenme rekorlarından ibaret değildir! Farklı tatları, farklı renkleri vardır; hepimizin sahip çıkması gereken.

Arzum'la evlilik iyi oldu kadar zor da

-Türk erkeklerine sormuşlar, "İdeal eş sizce kim gibi olmalı?" diye. Çoğunluk, "Arzum Onan gibi" demiş. Arzum Onan'la evli olmak nasıl bir duygu?

İyi bir duygu olduğu kadar zor bir duygu da! Elbette iyi bir eş, şefkatli ve sevgi dolu bir anne. Gününün neredeyse tamamına yakınını oğluna ayıracak kadar özverili. Hiçbir mesleki hırslara yenilmeyecek kadar olgun, sakin, özümsemiş biri. Kadınların da, adamların da hayatına yoldaş olacak ne kıymetler vardır kimbilir de, bakıp göremiyorlardır!

-15 yıllık evliliğinizde, hiç birbirinizi sorguladığınız, "O benim hayatımda olmasaydı" dediğiniz anlar oldu mu?

Bekarlığı, yalnızlığı özlediği zamanlar olur insanın; ama, eşini sual etmez! Böyle demeye başladıysanız eğer, noktayı da koymak gerek. Hayatı kimse için cehenneme çevirmemek gerek!

-Mutlu ve uyumlu bir evliliğin anahtarını verir misiniz?

Veremem! Çünkü ben de bilmiyorum! Her ilişki kendi istisnasını yaşar.

-Siz Arzum Hanım'la aşkın kaçıncı yarısını yaşıyorsunuz?

İlk yarısının farklı evrelerini yaşıyoruz diyeyim de, soru yanıtsız kalmasın hiç değilse!

Oğlum Can'ın yanında aylarca uyuyabilirim

-Oğlunuz Can'la ilişkiniz nasıl, Can'a televizyon izletiyor musunuz?

Ben babamı tanıyamadığım için, yani çok küçük yaşlarda kaybettiğim için; kendime göre bir babalık uydurdum, gidiyorum işte! Aylarca onun yanında uyuyabilirim, sarılıp, koklayarak! Sanki yarın ölecekmiş gibi!

Şöhret olmanın bedelini zaman zaman ödüyor musunuz?

Çok da kolay olduğu söylenemez! Başlangıçta, istisnasız herkes için çekici bir yanı var; ama zamanla kontrol edilmezse travmatik sonuçlar da doğurduğu aşikar. Hazmetmek ve kontrol altında tutmak gerek. Bütün beklentileri ona göre ayarlamamak, yani normalleştirmek gerek. Aslolan hayatın kendisidir çünkü. Onun doğal ritmine ihtiyacımız var! Biraz özenin, biraz dikkat göstermenin kimseye zararı olmaz diye düşünüyorum. Saygı göstermeyenin, saygı beklemeye hakkı yoktur!

Yumuşak huyluyum ama çiftem serttir

-Kendinizde en sevdiğiniz ve sevmediğiniz yönler nelerdir?

Yumuşak biriyimdir; lakin, çiftem sert olur!

-Tekneyle dünya turu yapmak istediğiniz doğru mu?

Evet bunu 20 yıl önce yapma arzusundaydım; ama olmadı. Hayalini kurmaya devam ediyorum. Bir gün Cebelitarık'tan çıkarım, şüphesiz!

-Peki hiç denizde tehlike atlattınız mı?

Olmaz mı? Denizin suküneti kadar öfkesine de ihtiyaç var! Ki anlayalım farkı, kıymet bilelim, sevelim yeniden her şeyi, yeniden, yeniden... Tehlike üzerinden değil de şiir üzerinden tariflemek daha heyecanlıdır galiba!

RÖPORTAJ: Şebnem ÖZCAN

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Gündeme bomba gibi düşen açıklama
SEÇİM ÖNCESİ ŞOK TEKLİF

Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Canlı yayında meydan okudu
 • Canlı yayında meydan okudu
 • Taraf açıkladı: Elimizde belge var
 • Kaçan balık büyük oldu
 • Köse'nin annesi: Casus kim ortaya çıkacak


YAZARLAR

 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKAKTroller'den Çankaya danışmanlarına
 • Nuh GÖNÜLTAŞNuh GÖNÜLTAŞDeneyelim görelim!
 • Yavuz BAYDARYavuz BAYDARAbdullah Gül'ün tercihi: 'Yedek kulübesi'
 • Gökhan BACIKGökhan BACIKIŞİD'den sonra PKK silah bırakır mı?
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARYaşamı ve geleceği savunmak için birleşiyorlar
 • Perihan ÇAKIROĞLUPerihan ÇAKIROĞLUUyuşturucu babalarının oyunu bozulmalı
 • Yaşar ERDİNÇYaşar ERDİNÇFED tutanakları sonrasında...
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCANUyuşturucu kullanan ünlü defolsun!
 • Sadettin ORHANSadettin ORHANYurtdışı borçlanmaya kolaylık
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELWarren Buffet'tan değerli tavsiyeler
 • Ali DEMİRELAli DEMİRELTevazu göstermek mi tevazu gösterisinde bulunmak mı?
 • Lemi ÇELİKLemi ÇELİKTur Trabzonspor'un
 • Gülay GÖKTÜRKGülay GÖKTÜRKİki farklı hikâye hep olacak
Nazlı ILICAKAKTroller'den Çankaya danışmanlarına

FOTO GALERİ

 • Kim olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız
 • Cep telefonunu ilk çaldığında sakın açmayın!
 • Bu yiyeceklerden uzak durun
 • Timsah yiyen dev yılan
 • AKP’nin hamleleri Türkiye’yi bölecek uyarısı
 • İşte dünyanın enleri
 • Bu karavanın içi sizi çok şaşırtacak
 • Böyle kapışma görülmedi
 • Efkan Ala'dan tuhaf PKK heykeli açıklaması
Şaşırtıcı fotoğraflar