haberL haberR
1 facebook twitter googleplus

BENİM DÜNYAM NASIL BİR FİLM?(UĞUR YÜCEL BEREN SAAT)

Ana Sayfa » Magazin » BENİM DÜNYAM NASIL BİR FİLM?(UĞUR YÜCEL BEREN SAAT) haberi
28 Ekim 2013 Pazartesi, 15:59
Başrollerinde Uğur Yücel ve Beren Saat'in oynadadığı Benim Dünyam filmi vizyona girdi. Sinama izleyicisinden büyük ilgi gören Benim Dünyam filminin yönetmen koltuğunda ise Uğur Yücel oturuyor.
BENİM DÜNYAM NASIL BİR FİLM?(UĞUR YÜCEL BEREN SAAT)
Usta yönetmen Uğur Yücel'in yeni filmi Benim Dünyam izleyiciden tam not alıyor. Peki Benim Dünyam nasıl bir film? Benim Dünyam filminin konusu ne?

Uğur Yücel ve Beren Saat'in başrolünde oynadığı Benim Dünyam, bilginin kıymetine dair bir film.

Karanlık, sessiz bir dünya. “İmkansız” kelimesini ve anlamını içinde barındırmayan bir hayat. Çünkü Mahir Hoca (Uğur Yücel) Ela'ya (Beren Saat) her şeyi öğretirken, bir tek bu sözcüğü dışarıda bırakıyor. Ela da bu yüzden biliyor ki, hayatta başarılmayacak şey yok. Yeter ki istensin ve üzerine çalışılsın. Bugün gösterime giren ve Uğur Yücel'in hem yönettiği, hem de başrolünde oynadığı Benim Dünyam, bebekliğinden bu yana görme ve işitme engelli olan Ela ve Mahir Hoca'sının hikâyesini anlatıyor. Sekiz yaşına dek siyah dünyasında biraz uyumsuz ve huzursuz bir hayat yaşayan Ela'nın, kapısından içeri Mahir Hoca'nın girmesiyle başladığı öğrenme sürecine tanık oluyoruz. Ablasını benzer bir rahatsızlıktan ötürü önce akıl hastanesine, sonra da ebediyete uğurlayan; bu acısı sebebiyle kendini engelli çocukların eğitimine adayan Mahir Hoca'nın, kelimeleri ve duyguları, Ela'ya birer birer özümsetme yıllarını izliyoruz. Benim Dünyam ,Hellen Keller'ın The Story of My Life (Hayatımın Hikayesi) kitabından uyarlanan Black (Siyah) isimli Hint filminin yeniden yapımı. Özellikle Uğur Yücel ve Ayça Bingöl'ün (Ela'nın annesi Handan rolünde) başarılı performansları filmin öne çıkan unsurları. Elbette, görme ve işitme engelli bir kadının farklı yaşlarını yetenekle canlandıran Beren Saat'i de unutmamak gerekiyor. Saat, filme hazırlanırken işaret dili ve bastonla yürüme dersi başta olmak üzere, engellilerin dünyasına ilişkin birçok detayı öğrendiği ve uygulayabildiği özel bir eğitimden geçmiş. Okumanın, her daim öğrenmeye açık olmanın, bilgi ile kurulan ilişkinin kıymetinden dem vuran bir film, Benim Dünyam. Prodüksiyonundan, oyuncularına ve bütçesine dek popüler bir yapımı, derin karakterler ve katmanlı bir öykü ile sunması açısından da önemli.

BENİM DÜNYAM FRAGMANI -  İZLE