haberL haberR
0 facebook twitter googleplus

Magazin

26 Eylül 2010 Pazar, 02:17
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Ana Sayfa » Magazin » Naz'la neden görüşmüyor? haberi
26 Eylül 2010 Pazar, 02:17

Naz'la neden görüşmüyor?

Naz'la neden görüşmüyor?
Deli Yürek, Kurşun Yarası ve birçok rating şampiyonu dizide rol alan 14 yıllık oyuncu Açelya Elmas, Şebnem Özcan'ın sorularını cevapladı.
14 yıllık oyuncu Açelya Elmas şu anda ‘Lale Devri’ isimli dizi filmle ekranlara geliyor. Ancak başarılı oyuncu asıl, 29 Ekim’de vizyona girecek olan ‘Nene Hatun’ isimli sinema filmiyle konuşulacak.

Geçtiğimiz yıl kanser hastalığını yenmeyi başaran Açelya Elmas’ la Nene Hatun’u, hastalığını ve kız kardeşi Naz Elmas’ı konuştuk...

Röportaj: Şebnem ÖZCAN

 "Nene Hatun' adlı sinema filminde başroldesiniz. Daha önce dönem dizilerinde oynamıştınız değil mi, hangileriydi onlar?


'Kurşun Yarası' ve 'Kırık Kanatlar'da ikişer sene rol aldım. Dönem filmlerine çok uyan bir ruh halim ve yüz yapım var. O yüzden beni seçmişler. Nene Hatun gibi tarihi bir kahramanı canlandırmak çok gurur verici bir şey. Seneler geçtikçe diyecekler ki, "Nene Hatun'u Açelya Elmas canlandırmıştı."

Nene Hatun kaç Rus askerini öldürmüş?


17 Rus askerini şehit olan kardeşinin baltasıyla öldürmüş. Ve savaş mahallinde yaralanıyor. Bu sefer askerlere yardım etmeye başlıyor. Askerlere su taşıyor, onların yaralarını sarıyor. Bu şekilde tarihe geçiyor. Nene Hatun 98 yaşında zatürreden ölmüş. Çok acıdır ki onun yaşadığını 5 sene önce anlıyorlar. Ve ona ölmeden kısa bir süre önce " Yılın Annesi Ödülü'veriliyor.

ONUN YAPTIĞINI YAPARDIM


Neden ölmüş?


Bakımsızlık ve zatürreden 1955 yılında ölmüş. Kimse ona sahip çıkmamış. Evi pislik içindeymiş. Ölmeden evvel ona ufak bir maaş bağlamışlar ve o  kadın bu parayı reddetmiş. Alın bu parayı, Mehmetçik'e ve askerlerimize verin, onların bu paraya daha çok ihtiyacı var. Benim paraya ihtiyacım yok" demiş ve reddetmiş. Çok mazlum bir kadıncağızmış. Ama ne yazık ki devlet böyle bir kadının yaşadığını bile bilmiyor. Ölme sine 5 yıl kala fark ediyor. Halbuki böyle bir kadının el üstünde tutulması gerekiyordu. Cephede en ön safhalarda savaşmış. Devlet himayesi altında olması gerekiyordu. Ama Neneye sahip çıkamamışlar.

Siz Açelya Elmas olarak ülkeniz için neler yaparsınız?

O şartlarda olsaydım, Nene Harun'un yaptığının aynısını yapardım. Bende elimde baltayla en önde savaşırdım. Gerekirse canımı feda ederdim.

ÖKÜZLER BİLE 5 SAAT ÇALIŞIYOR

Filmin çekimlerinde hiç zorluk yaşadınız mı?


Biz oraya gittiğimizde dağlarda kar vardı. Palandöken'in zirvesinde çektik filmi. Orada başımıza bir sürü şey geldi. Öküzler çalışmayı reddettiler, bayıldılar. Bir öküzün 5 saat çalışma süresi varmış. 5 saatten sonra öküzleri çalıştırmıyorlar.

Düşünün biz gece gündüz çalıştık orada, öküzler bayıldı biz devam ettik çalışmaya. Kıyafetlerimiz, eldivenlerimiz korumuyordu, inceydi. Bu arada küçük bir ameliyat geçirmek zorunda kaldım. Kolumun altında beze vardı, onu aldırdım. Ameliyattan bir gün sonra çekimlerim vardı. Dikişlerle, elimde balta koşuşturup durdum. 4 gün sürekli koşturdum, elimde balta sürekli sallıyordum. Nene Hatun'un mezarını ziyaret ettik, çok güzel yapmışlar. Bir tek ona sahip çıkmışlar. Film ne zaman gösterime girecek? 29 Ekim'de sinemalarda olacak.

OTLA GELEN ŞİFA


Lenf kanseri geçirdiğini biliyorum, buna rağmen çok çalışmaktan kendini alamıyorsun değil mi?


Ben de Nene Hatun gibi savaşçı bir kimliğe sahibim. Kolay kolay pes etmiyorum. Şartlarımı zorluyorum. Sağlığım gayet iyi. Kanseri yendim ama devamlı kontroldeyim. Hastalığımın başladığı günden beri çalışıyorum. Çalışmayı hiç bırakmadım. Kanser olduğumu öğrendiğimde 'Kurşun Yarası'nda oynuyordum. Şimdi aynı hastalığa teyzem yakalandı. Bizim yaşam şartlarımız zor, uyku düzenimiz, yemek alışkanlığımız düzensiz. Ama içki içmem, sigara kullanmam, gece dışarı çıkmam. Ancak, stres, yorgunluk bu hastalığı tetikliyor.

Kanseri nasıl yendiniz?

Çalışarak, hiç evde yatmadım hep setlerdeydim, sürekli çalıştım, ilik nakli oldum, hastalığım iki defa tekrarladı. Çok fazla alternatif tıptan faydalandım. Şifalı otlar yedim. Yurtdışından 'Enoant' denilen üzüm suyu getirttim ve onu sürekli içtim. Ukrayna'da yetişiyor, sabah akşam birer kaşık alıyorsun. Soğuk iklimde yetişen bir bitki ve sürekli mantar üretiyor.

Üzümü, çekirdeği ve sapıyla ezip sıvı hale getiriyorlar. Sabah akşam aç karnına alıyorsun, kan değerlerini yukarıya taşıyorsun. Soya fasulyesi çok kullandım. 0 da kanserin vücuttaki zararlarını minimuma indiriyor-muş. Kapari reçeli de çok iyi... Murat Aşçı diye bir tanıdığımız var, o bana göndermişti. 0 da kan değerlerini yükseltiyor.

ZEMZEM SUYU İÇTİM

Peki o kötü günlerde dostu düşmanından ayırt edebildin mi?


Ben dostlarımın çok olduğunu gördüm. Çevremde kocaman ordu toplandı. Hasta olduğumu öğrenenler yani hayranlanm, tanıdık tanımadık herkes bana dağlardan topladıktan ısırgan otlannı gönderdiler, dağ balı verdiler. Dualar, okunmuş sular, zemzem suyu gönderdiler. Zemzem suyu mesela çok içtim, o da bana şifa verdi. Dua ettim hep. 24 saat dilimden duayı hiç eksik etmem. Bildiğim bütün dualan okurum. Dualar da beni iyileştirdi. Tanımadığım insanlann dualarını çok aldım.

NAZ'LA ARAMIZDA PROBLEM YOK

Hastalık sonrasında hayatında ne değişti?

Hayatı çok seven bir insandım, şimdi daha çok bağlandım. Kanser hastalanna hayatı çok sevmelerini ve dört elle sanlmalannı öneririm. Allah'a güvensinler, inansınlar, dua etsinler. Ve yannı düşünmeye devam etsinler. Ben kafamda çok senaryo geliştiririm. Bir zamanlar kafamda böyle bir senaryo oluşturdum. Hastalığa yakalanmadan bir yıl önceydi. Kanser yaşayacağımı düşündüm ve bu gerçekleşti, çok şaşırdım. Yanımda teyzem ve yapımcı Şükrü Avşar vardı.

Kardeşin Naz Elmas'la aranız düzeldi mi?

İnsanlar aramızda bir problem olduğunu düşünüyorlar. İş hayatı, aile hayatından dolayı görüşemiyoruz yoksa ailemden kimseyle bir problemim yok.

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Hukuksuz uygulamaya büyük tepki
Türkiye gündemine oturdu!

Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Feci metrobüs kazası kamerada
 • Feci metrobüs kazası kamerada
 • Giymeden önce bir kez daha düşünün
 • Kazakistan’da iki tren aynı anda TIR'a çarptı
 • Ahmet Kaya Magazin Gazetecileri Derneği ödül töreni


YAZARLAR

 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKSus sus kimseler duymasın
 • Orhan Kemal CENGİZOrhan Kemal CENGİZYolsuzluğa millet karar verecekse...
 • Ali Atıf BİRAli Atıf BİRCumhuriyet çocukları!
 • Gültekin AVCIGültekin AVCIHavuz medyası çalkalanırken
 • Doğu ERGİLDoğu ERGİLO vali değil, o zihniyet!
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARHülya Avşar için ‘Ne idi ne oldu’ demiyorlar mı!
 • Tarık TOROSTarık TOROSÇağırdık ama gelmedi ki...
 • Yaşar ERDİNÇYaşar ERDİNÇKonut buz dağının görünmeyen yüzü
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCANCatenaccio ve SÇMK!
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELKahveyle gelen güzellik!
 • Cüneyt TANMANCüneyt TANMANBeklenmeyen bir sonuç değildi
 • Seda ŞİMŞEKSeda ŞİMŞEKÖcalan Kandil'e gitsin, masa Kandil’de kurulsun
Nazlı ILICAKSus sus kimseler duymasın

FOTO GALERİ

 • Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin sezaryen haritasını çıkardı
 • Maksimum güvenlikli tabela operasyonu
 • Canlı bir hücre ilk kez görüntülendi
 • İşte Türkiye'nin rekabet haritası
 • Okan Bayülgen Şirin Ediger 'Evliliğini terapist de kurtaramadı'
 • Gülme krizine giren vatandaş
 • Facebook'ta en çok hangi şehirler beğeni aldı?
 • Ferguson kararı ABD'yi karıştırdı!
 • Koca ayıya böyle meydan okudu!
Türkiye'de Sezaryen Haritası